Zanim w pełni dołączysz do grona osób, które czerpią radość z pasji, jaką jest strzelectwo sportowe, niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z otrzymaniem pozwolenia na broń. Droga do uzyskania takiego pozwolenia może wydawać się skomplikowana, ale odpowiednia wiedza i przygotowanie znacząco ułatwią przejście poszczególnych etapów.
Coraz więcej pozwoleń na broń sportową w Polsce
Strzelectwo sportowe, zarówno jako hobby, jak i sposób na aktywne spędzenie czasu, z każdym rokiem zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Porównując dwa minione lata, według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2022 roku pozwolenie na broń do celów sportowych wydano 58 784 osobom, a zarejestrowanych zostało 162 368 sztuk broni. Już w 2023 roku liczba ta była znacznie większa – wydano 70 898 pozwoleń oraz zarejestrowano 191 964 sztuki broni.
Interesujesz się strzelectwem sportowym i zastanawiasz się, jak można otrzymać pozwolenie sportowe na broń? W tym praktycznym przewodniku przeprowadzimy Cię krok po kroku przez wszystkie etapy tego procesu – od wymagań wstępnych, takich jak badania lekarskie i psychologiczne, przez zdanie egzaminu, aż po skompletowanie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku.
Pozwolenie na broń sportową a przynależność do klubu strzeleckiego
Zacznijmy od wykładni prawa. Zgodnie z zapisami ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku, jeśli chodzi o warunki wydania pozwolenia na broń do celów sportowych:
● właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni;
● pozwolenie na broń wydaje się między innymi w celach sportowych;
● za ważną przyczynę posiadania broni do celów sportowych uważa się udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego.
Jeśli zamierzasz uzyskać pozwolenie na posiadanie broni sportowej, pierwszym krokiem powinno być zapisanie się do klubu sportowego lub stowarzyszenia strzeleckiego. Muszą one być zrzeszone w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego, zatem najlepiej skorzystać z wykazu klubów należących do PZSS.
Warto wiedzieć, że każdy z klubów indywidualnie określa zasady przyjęcia, ale wybór konkretnego klubu zależy tylko od Ciebie. W wielu klubach istnieje możliwość zapisania się online. Po uiszczeniu opłaty członkowskiej stajesz się członkiem bądź członkinią klubu sportowego. Członkostwo w klubie sportowym lub stowarzyszeniu strzeleckim jest warunkiem koniecznym do uzyskania patentu strzeleckiego. Pierwszy krok za Tobą.
Jak otrzymać pozwolenie sportowe na broń? Patent strzelecki lub licencja zawodnicza
Po zapisaniu się do klubu sportowego bądź stowarzyszenia oraz rzetelnym przygotowaniu teoretycznym i praktycznym możesz przystąpić do egzaminu na patent strzelecki, który jest dokumentem potwierdzającym opanowanie podstawowych umiejętności posługiwania się bronią palną oraz posiadanie odpowiednich kwalifikacji sportowych. Aby zapisać się na ten egzamin, musisz:
● być aktywnym członkiem klubu lub stowarzyszenia przez minimum 3 miesiące,
● złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o nadanie patentu strzeleckiego, dołączając ważne orzeczenie lekarza POZ (dodatkowo we wniosku powinno znajdować się potwierdzenie z pieczątką i podpisem kierownika klubu strzeleckiego potwierdzające, że odbyłaś lub odbyłeś szkolenie z obowiązujących przepisów, regulaminów oraz zasad korzystania z broni),
● posiadać potwierdzenie uiszczenia opłaty w wysokości 400 zł za egzamin.
Warunkiem uzyskania patentu strzeleckiego jest zdanie egzaminu składającego się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna ma formę testu, który zawiera 10 pytań. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy udzielić prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 9 pytań. Obejmują one weryfikację wiedzy z zakresu:
● obowiązującej ustawy o broni i amunicji oraz przepisów wydanych na jej podstawie,
● zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową,
● regulaminów strzeleckich,
● budowy, zasad działania i danych technicznych broni do celów sportowych,
● znajomości przepisów kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią.
Uwaga: na pierwsze 4 pytania z zakresu ustawy o broni i amunicji oraz zasad bezpieczeństwa musisz odpowiedzieć w 100% prawidłowo – w przeciwnym razie egzamin nie zostanie zaliczony. Jak widać, rzetelne przygotowanie do tej części jest bardzo istotne.
Po zdaniu części teoretycznej czas na praktykę. Część praktyczna egzaminu obejmuje takie aspekty, jak:
● weryfikacja wiedzy i sprawdzenie przestrzegania regulaminu strzelnicy,
● sprawdzenie umiejętności prawidłowego posługiwania się bronią, w tym rozkładania, składania broni, ładowania amunicji, rozładowywania, zabezpieczania, odbezpieczania, a także postępowania w przypadku wykrycia, że broń jest niesprawna,
● sprawdzian strzelecki z użyciem właściwego rodzaju broni, na które chcesz uzyskać pozwolenie (do celów sportowych można posiadać niemal każdy rodzaj broni bocznego zapłonu do 6 mm, broń centralnego zapłonu kalibru do 12 mm, broń gładkolufowa w każdym kalibrze).
Komisja może też zadawać pytania dotyczące powyższych zagadnień. Warunkiem zdania tej części egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny ze sprawdzenia wiedzy i umiejętności w wymienionych powyżej zakresach. Patent strzelecki jest dokumentem poświadczającym opanowanie wiedzy i umiejętności z posługiwania się bronią palną. Jest to druga ważna przyczyna wnioskowania o wydanie pozwolenia na broń.
Trzecim ważnym powodem uzyskania pozwolenia na broń sportową jest posiadanie licencji zawodniczej. Licencja jest wydawana przez PZSS na podstawie złożonego wniosku i ważna przez rok od wydania. W celu przedłużenia licencji sportowej na kolejny rok należy brać aktywny udział w zawodach strzelectwa sportowego, a precyzyjniej w konkretnej liczbie startów – w oparciu o wybrane do pozwolenia rodzaje broni. Wyniki z zawodów są każdorazowo publikowane na stronie PZSS.
Badania lekarskie i zaświadczenie o niekaralności przy ubieganiu się o pozwolenie na broń sportową
Aby otrzymać pozwolenie na broń do celów sportowych, musisz przedstawić uzasadnioną przyczynę posiadania broni (o tym była mowa powyżej – czyli posiadanie wszelkich kwalifikacji do aktywnego uprawiania strzelectwa sportowego):
● członkostwo w klubie sportowym lub stowarzyszeniu strzeleckim,
● uzyskanie patentu strzeleckiego,
● posiadanie licencji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.
Kolejny krok to przeprowadzenie badań psychologicznych i psychiatrycznych. Orzeczenie lekarskie, wystawiane przez lekarza medycyny sportowej, to potwierdzenie zdolności do właściwego funkcjonowania, co jest równoznaczne z brakiem zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla porządku publicznego. Jeśli chodzi o inne dokumenty, kluczowe jest zaświadczenie o niekaralności wystawione przez Krajowy Rejestr Karny, ale na późniejszym etapie weryfikuje to Wydział Postępowań Administracyjnych KWP, więc nie ma konieczności zdobywania tego zaświadczenia we własnym zakresie.
Wniosek o wydanie pozwolenia sportowego na broń palną
Zbliżamy się do końca procesu. Kolejny krok to poprawne przygotowanie wniosku o wydanie pozwolenia na broń sportową. Musisz zastanowić się nad liczbą egzemplarzy broni, uwzględniając różne jej rodzaje i pamiętając o tym, że policja rozróżnia trzy rodzaje broni: gładkolufową, bocznego zapłonu oraz centralnego zapłonu. We wniosku należy też uwzględnić liczbę egzemplarzy danego rodzaju broni oraz uzasadnić potrzebę posiadania takiej ilości.
Kolejna potrzebna informacja to adres, pod którym broń będzie przechowywana. Uwzględnij też informację o swoim członkostwie w klubie sportowym oraz posiadaniu patentu strzeleckiego i licencji.
Oto lista dokumentów, które należy skompletować do WPA Komendy Wojewódzkiej Policji:
● potwierdzona notarialnie kopia dowodu osobistego,
● potwierdzona notarialnie kopia patentu strzeleckiego,
● potwierdzona notarialnie kopia licencji zawodniczej,
● oryginał zaświadczenia potwierdzającego przynależność do klubu strzeleckiego,
● oryginał orzeczenia lekarza psychiatry,
● oryginał orzeczenia lekarza psychologa,
● oryginał wniesienia opłaty skarbowej za wniosek o wydanie pozwolenia na broń,
● dwa zdjęcia w formacie 3 x 4 cm,
● wniosek o wydanie pozwolenia na broń palną sportową.
Dokumenty mogą zostać dostarczone osobiście lub wysłane listem poleconym na adres Wydziału Postępowań Administracyjnych w Komendzie Wojewódzkiej Policji właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli zdecydujesz się dostarczyć dokumenty osobiście, przygotuj kopię wniosku, którą WPA potwierdzi jako otrzymaną. Podjęcie decyzji następuje w ciągu miesiąca.
Zakup i rejestracja broni palnej po uzyskaniu pozwolenia
Po uzyskaniu pozwolenia na broń sportową i otrzymaniu promesy można przystąpić do zamówienia broni palnej. Jednak zanim broń znajdzie się w Twoim posiadaniu, musisz zadbać o jeden z najważniejszych aspektów: zastanowić się nad wyborem i kupić certyfikowany sejf do przechowywania broni i amunicji, posiadający klasę bezpieczeństwa co najmniej S1. To, czy pod wskazanym we wniosku do WPA KWP adresem posiadasz sejf, zostanie zweryfikowane przez dzielnicowego. Z innego naszego poradnika dowiesz się, jaki sejf na broń wybrać, by spełniał niezbędne wymogi.
Ponadto każdy kupiony egzemplarz broni należy zarejestrować w WPA KWP. Przy pierwszym wniosku dozwolone jest ubieganie się o maksymalnie 5 jednostek broni sportowej.
Jak zdobyć pozwolenie sportowe na broń? Podsumowanie
Uzyskanie pozwolenia na broń do celów sportowych wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale jest także związane z określonymi wydatkami. Mimo wszystko coraz więcej osób jest zainteresowanych otrzymaniem takiego pozwolenia.
Podsumowując, uzyskanie pozwolenia na broń sportową krok po kroku wygląda następująco:
1. Zapisujesz się do klubu sportowego lub stowarzyszenia strzeleckiego i uiszczasz obowiązkowe opłaty.
2. W trakcie 3-miesięcznego stażu odbywasz kurs przygotowujący do patentu strzeleckiego oraz uczysz się do egzaminu.
3. Wysyłasz do kierownika klubu sportowego lub stowarzyszenia strzeleckiego wniosek na patent i dokonujesz wpłaty 400 zł na konto PZSS.
4. Otrzymujesz podpisany wniosek i udajesz się z nim i kopią opłaty na egzamin. Po zdaniu egzaminu otrzymujesz patent strzelecki.
5. Po otrzymaniu patentu strzeleckiego dokonujesz wpłaty na konto PZSS 50 zł tytułem uzyskania licencji. Wysyłasz kopię patentu oraz kopię wpłaty na skrzynkę kierownika klubu sportowego lub stowarzyszenia, który wystąpi o Twoją licencję zawodniczą.
6. Klub lub stowarzyszenie wysyła do Ciebie licencję i zaświadczenie o przynależności do klubu sportowego.
7. Robisz niezbędne badania lekarskie.
8. Składasz wszystkie wymagane dokumenty do WPA Komendy Wojewódzkiej Policji.
9. Otrzymujesz decyzję na posiadanie broni – pozwolenie na broń. Kupujesz sejf, broń i realizujesz nowe hobby.
Krótko, zwięźle i na temat. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia w uzyskaniu pozwolenia na broń sportową i zachęcić do zapoznania się z ofertą sejfów Hartmann Tresore.