Posiadanie broni palnej w Polsce jest legalne pod warunkiem posiadania odpowiedniego pozwolenia – a proces zdobywania takiego pozwolenia jest ściśle regulowany. Osoba, która zamierza uzyskać pozwolenie na broń, musi wiedzieć, „z czym to się je”. W tym artykule przedstawiamy poszczególne kroki, jakie należy podjąć, aby zdobyć pozwolenie, a także omówimy związane z tym koszty.
Wymagania dotyczące uzyskania pozwolenia na broń
Aspekt posiadania broni w Polsce jest regulowany prawnie Ustawą z dnia 21. maja 1999 roku o broni i amunicji. Jak możemy przeczytać w art. 1: Ustawa określa zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, rejestracji, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic.
Aby ubiegać się o pozwolenie na broń palną, w tym bojową, myśliwską, gazową, sportową, kolekcjonerską, pamiątkową, szkoleniową, do rekonstrukcji historycznych lub dopuszczenie do posiadania broni należy spełnić określone w przytoczonej ustawie wymagania.
● Wiek – kandydat ubiegający się o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej musi mieć ukończone 21 lat. W przypadku broni sportowej lub myśliwskiej na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego lub stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie, która ukończyła 18 lat.
● Miejsce stałego pobytu – pozwolenie na broń jest wydawane osobom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
● Stan zdrowia – kandydat musi mieć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do posiadania broni, które wydaje lekarz (chodzi zarówno o zdolność fizyczną, jak i psychiczną, stąd potrzebne jest orzeczenie nie tylko od lekarza, ale też od psychologa i psychiatry).
● Niekaralność – kandydat nie może być karany za przestępstwa umyślne ani inne, które mogą wpływać na bezpieczeństwo publiczne.
● Znajomość przepisów – kandydat musi zdać egzamin z przepisów dotyczących posiadania broń.
● Motywacja do posiadania broni – podczas ubiegania się o pozwolenie na broń palną należy przedstawić ważną przyczynę posiadania broni (ochrona osobista, łowiectwo, sport).
● Uzależnienia – osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń nie może być uzależniona od alkoholu czy substancji psychoaktywnych.
Rodzaje pozwolenia na broń w Polsce
Rodzaj pozwolenia na broń jest ściśle związany z celem jej posiadania. Możemy zatem wyróżnić następujące warianty:
● pozwolenie na broń do celów sportowych,
● pozwolenie na broń do celów łowieckich,
● pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej,
● pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich,
● pozwolenie na broń do celów rekonstrukcji historycznych,
● pozwolenie na broń do celów pamiątkowych,
● pozwolenie na broń do celów szkoleniowych.
Pozwolenie na broń do celów sportowych jest odpowiednie dla osób, które chcą uprawiać strzelectwo sportowe. Za ważną przyczynę posiadania broni uważa się udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego. Pozwolenie na broń do celów łowieckich jest przeznaczone dla myśliwych i osób zajmujących się ochroną zwierzyny. Przyczynę posiadania broni stanowi chęć wykonywania polowań.
O pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej lub ochrony osób i mienia mogą ubiegać się osoby, które chcą posiadać broń dla bezpieczeństwa. W takiej sytuacji za ważną przyczynę uważa się stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Z kolei o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich mogą starać się kolekcjonerzy broni, w przypadku których ważną przyczynę posiadania broni stanowi udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.
Pozwolenie na broń do celów rekonstrukcji historycznych jest przeznaczone dla osób, których pasją jest organizowanie rekonstrukcji historycznych. Za ważną przyczynę posiadania broni uważa się udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej.
W przypadku pozwolenia na broń do celów pamiątkowych ważną przyczyną posiadania broni jest udokumentowane nabycie broni w drodze spadku lub darowizny. Z kolei przy pozwoleniu na broń do celów szkoleniowych ważną przyczyną posiadania broni jest posiadanie uprawnień, określonych w odrębnych przepisach, do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.
Jak wygląda proces ubiegania się o pozwolenie na broń?
Każdy rodzaj pozwolenia na broń ma własne określone wymagania i procedury dotyczące ubiegania się o pozwolenie. Kilka kroków jest jednak obowiązkowych podczas ubiegania się o każdy rodzaj broni. Podstawowe wytyczne to:
1. Ukończenie szkolenia z zakresu posługiwania się bronią. Najczęściej trwa ono od kilku do kilkunastu dni i kończy się egzaminem.
2. Uzyskanie zaświadczenia lekarskiego. Lekarz ocenia stan zdrowia i wystawia orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do posiadania broni.
3. Przygotowanie dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku o wydanie pozwolenia na broń. Są to: kopie dokumentów tożsamości, wypełniony formularz wniosku, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, zaświadczenie lekarskie oraz opłata skarbowa.
4. Złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie gminy lub urzędzie miasta (w zależności od miejsca zamieszkania).
Po złożeniu wniosku podlega on weryfikacji przez policję, która może przeprowadzić rozmowę z kandydatem. Po zakończeniu procedur i postępowania następuje wydanie decyzji (może być ona pozytywna lub negatywna). Postępowanie administracyjne może trwać do 6 miesięcy, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Koszty i czas oczekiwania na pozwolenie na broń
Proces ubiegania się o pozwolenie na broń jest związany z kosztami. Nie są one jednak stałe i zależą od wielu czynników. Uzyskanie pozwolenia na broń np. do celów łowieckich lub sportowych wymaga ukończenia kursów i szkoleń. Koszty tych kursów są bardzo zróżnicowane i osiągają nawet kilka tysięcy złotych. Z wydatkami należy też się liczyć w przypadku badań lekarskich i psychologicznych. Koszt badań także może się różnić w zależności od lekarza i psychologa – mogą kosztować około 500 zł lub więcej (za każde z tych badań), w zależności od miejscowości i specjalisty, z którego usług korzystamy.
Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia (decyzji administracyjnej) dla większości typów pozwoleń, m.in. na broń do celów sportowych, myśliwskich lub kolekcjonerskich wynosi 242 zł. W niektórych przypadkach konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów związanych z członkostwem w stowarzyszeniach strzeleckich lub łowieckich – różnią się one w zależności od stowarzyszenia.
Na określone wydatki należy również przygotować się już po uzyskaniu pozwolenia na broń. Jeśli decyzja administracyjna jest pozytywna, można dokonać zakupu samej broni i amunicji. Należy jednak też pamiętać o prawidłowym przechowywaniu broni – a do tego najlepiej nadają się zapewniające bezpieczeństwo, wysokiej klasy sejfy na broń. Z innych naszych artykułów dowiesz się, jaki sejf na broń wybrać oraz jaką klasę powinien mieć sejf na broń.
Zatem ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce? Podsumowując, całkowity koszt może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wymaganych procedur, badań i szkoleń. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu dokładnie zapoznać się z aktualnymi opłatami i wymaganiami, ponieważ te mogą się zmieniać. Z kolei czas oczekiwania na pozwolenie na broń może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Uzyskanie pozwolenia na broń jest procesem skomplikowanym i wymagającym dużego zaangażowania oraz spełnienia szeregu warunków koniecznych. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się, aby takie pozwolenie uzyskać, szczególnie jeśli chodzi o broń sportową.