Zamek kluczowy, szyfrowy czy może otwierany odciskiem palca? Kupując sejf, pewnie zastanawiasz się, jaki zamek wybrać. Ważne są zarówno preferencje właściciela, jak i wartość deponowanych w skrytce przedmiotów, a co za tym idzie – klasa sejfu. Sprawdzamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje popularnych zamków sejfowych.
Obecnie każdy, kto potrzebuje solidnej skrytki na wartościowe przedmioty, może dobrać odpowiedni sejf dla siebie. Dostępnych modeli jest na tyle dużo, że z powodzeniem dopasujemy odpowiednią klasę odporności na włamanie, wielkość, wyposażenie czy nawet wygląd. Niezwykle istotną kwestią pozostaje także rodzaj zamka, który stanowi jedno z najważniejszych zabezpieczeń. Niekiedy wybór odpowiedniego zamka zostaje zawężony przez wymagania klasowe i związane z nimi przepisy. Nie zawsze w sejfie wystarczy bowiem jeden zamek, niekiedy przy wysokiej ochronie wymagana jest kombinacja przynajmniej ich dwóch rodzajów.
Popularne zamki sejfowe
Często wybieranym rodzajem zamka sejfowego do skrytek domowych i biurowych jest tradycyjny zamek na klucz. To solidne i mało awaryjne zabezpieczenie, jednak wymaga pamiętania o właściwym przechowywaniu klucza, tak by nikt niepowołany nie miał do niego dostępu. Niekiedy bywa to kłopotliwe, ponieważ klucz do zamka sejfowego może mieć nawet kilkanaście centymetrów długości. Największymi zaletami zamków na klucz są: łatwość obsługi, brak konieczności zapamiętywania kodu czy zasilania sejfu.
Może Cię również zainteresować: Jaki sposób zamykania sejfu wybrać?
Sejf z zamkiem szyfrowym mechanicznym
Sejfy z zamkiem szyfrowym mechanicznym są wyposażone w specjalne pokrętło, które otwiera zamek po wybraniu odpowiedniego ciągu cyfr. Choć obsługa pokrętła wymaga wprawy i dużej precyzji, a także wiąże się z koniecznością zapamiętania wcześniej skonfigurowanego kodu, to jednak nie wymaga noszenia klucza. Sejf z zamkiem szyfrowym i pokrętłem jest także skutecznym zabezpieczeniem, ponieważ potencjalnemu złodziejowi czy osobom postronnym trudno o „przechwycenie” kodu, np. przy pomocy zainstalowanej i ukrytej w pomieszczeniu kamery. Tego rodzaju zamek polecany jest szczególnie do sejfów w domach prywatnych, gdzie to właściciel deponuje przedmioty w skrytce i nie musi jej często otwierać w ciągu dnia. Jego największą zaletą jest brak konieczności stosowania baterii czy zasilania sieciowego. Jest to więc zamek ekologiczny, nieprodukujący odpadów w trakcie użytkowania. Należy jednak pamiętać, że jest to także zamek wymagający dużej precyzji przy wprowadzaniu kodu.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem sejfu sprawdź naszą ofertę: sejf do domu
Sejf z zamkiem elektronicznym lub sejf z zamkiem czasowym
Z kolei w pomieszczeniach biurowych i w firmach – np. w hotelach, sklepach czy w restauracjach – lepiej sprawdzi się sejf z szyfrowym zamkiem elektronicznym. Ten rodzaj zamka wymaga zapamiętania kodu, a otwarcie sejfu następuje po jego wpisaniu na klawiaturze. Tę czynność można nawet usprawnić i pominąć wpisanie kodu przez zastosowanie funkcji zbliżeniowej. W takim wypadku wystarczy przyłożyć do zamka specjalną kartę, brelok lub bransoletkę. Zamki elektroniczne umożliwiają także zintegrowanie sejfu np. z domowym systemem alarmowym, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Niekiedy nawet zaleca się zastosowanie funkcji sejfu z zamkiem czasowym. Wówczas nawet po wpisaniu szyfru, np. pod naciskiem włamywacza, sejf otworzy się z opóźnieniem, co daje czas, np. na automatyczne powiadomienie służb ochrony przez system alarmowy i ich przyjazd na miejsce. Choć w przeciwieństwie do zamków mechanicznych każdy zamek elektroniczny wymaga zasilania bateryjnego, to jednak nie trzeba „bać się” elektroniki, bo atestowane zamki informują o stanie baterii i umożliwiają zasilanie zewnętrzne.
Przeczytaj też: Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć
Sejf z zamkiem biometrycznym
Jeszcze inne możliwości dają zamki biometryczne, które umożliwiają otwarcie sejfu przy pomocy odcisku palca. Takie rozwiązanie to duże ułatwienie, ponieważ pozwala na szybkie otwarcie sejfu bez konieczności zapamiętywania kodu i jednocześnie zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa zarówno w domach, jak i w firmach. Zamek konfiguruje się przez wprowadzenie do systemu sejfu odpowiedniego wzoru zeskanowanych odcisków jednego lub kilku palców. Tego rodzaju zamek elektroniczny nie wymaga zasilania bateryjnego, ponieważ sejf zasilany jest z sieci domowej.
Otwieraj sejf smartfonem
Nowatorskim sposobem dostępu do sejfu jest otwieranie go przy użyciu smartfona. Tego rodzaju produkt oferuje firma Hartmann Tresore – pionier w tej dziedzinie. Zamiast mieć klawiaturę na sejfie, możesz wykorzystać tą, którą masz już w telefonie. Podobnie jest z czytnikiem linii papilarnych. Twój smartfon połączy się przez łącze Bluetooth z sejfem i po uwierzytelnieniu odrygluje zamek. Czy otwieranie sejfu komórką jest bezpieczne? Tak samo jak logowanie do Twojego konta online w banku – w obydwu przypadkach została wykorzystana ta sama technologia. Jest ona na tyle bezpieczna i sprawdzona, że niczego nie tracisz nawet w przypadku utraty smartfona. Cyfrowe klucze do sejfu zawsze pozostają przy Tobie.
Sejfy współdzielone
Otwieranie sejfu smartfonem jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem, jeżeli w domu lub biurze współdzielisz sejfy z innymi użytkownikami i chcesz zarządzać dostępem do nich w czasie rzeczywistym: w dowolnej chwili i czasie możesz jednym dotknięciem ekranu nadać lub odebrać uprawnienia. Możesz być także informowany, kiedy sejf jest otwierany i wyrażać na to zgodę w czasie rzeczywistym (funkcja „domofonu”). Co więcej tej samej technologii możesz użyć do otwierania drzwi wejściowych, bramy garażowej, czy szlabanu. Także serwisantom, czy sprzątaczce możesz udzielić ograniczonego dostępu w określone dni o ściśle określonych godzinach bez konieczności przekazywania i odbierania kart i tokenów. Jeżeli posiadasz już kontrolę dostępu w prosty sposób możesz poprawić jej funkcjonalność i przejąć całkowitą kontrolę nad dostępem.
Zastanawiając się, czy wybrać sejf elektroniczny, na klucz, czy otwieranie smartfonem warto wziąć pod uwagę zarówno obecne, jak i przyszłe potrzeby. Trzeba pamiętać, że wymiana zamków w większości przypadków jest możliwa, jednak wiąże się nierzadko z kosztami, które przewyższają dopłatę za bardziej zaawansowany zamek przy zakupie sejfu. Niezależnie od indywidualnych przyzwyczajeń, czy preferencji warto podążyć za rozwojem technologii, która otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości.
Może Cię zainteresować:
Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków
Jak otworzyć sejf wyposażony w zamek mechaniczny i elektroniczny?