W czasach, gdy stopy procentowe depozytów bankowych spadają, wiele osób decyduje się na oszczędzanie w postaci lokowania kapitału w złoto i inne kruszce. Sztabki, monety i biżuterię można przechowywać w bankowych skrytkach, jednak znacznie wygodniejsze jest trzymanie ich w sejfie. Podpowiemy, jak je ochronić, by było to w pełni bezpieczne.
Złoto wykorzystuje się do pomnażania pieniędzy od dziesiątek lat. Początki takich inwestycji sięgają 1975 r., bo to właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych zniesiono zakaz posiadania złota inwestycyjnego. Od tego czasu do 2010 roku średnia stopa zwrotu z inwestycji wyniosła 8,5%[1]. Według ekspertów finansowych kruszec ten można zatem traktować jako długotrwałą lokatę kapitału i jego zabezpieczenie w niepewnych czasach kryzysu. Nie można raczej liczyć na szybkie zyski, dlatego konieczne jest przechowywanie kosztownych metali szlachetnych nawet przez długi czas.
Sejf na złoto i biżuterię czy dobra będzie skrytka bankowa?
Do tego celu inwestorzy wykorzystują skrytki bankowe lub sejfy. Pierwsze rozwiązanie jest bezpieczne, jednak wiąże się z pewnymi niedogodnościami i opłatami. Jeśli zależy nam na wygodzie i bardziej uniwersalnym zabezpieczeniu, lepiej zainwestować w sejf domowy, w którym poza kruszcami, biżuterią czy monetami będzie można przechowywać inne wartościowe przedmioty. W takim wypadku najlepiej postawić na solidny sejf antywłamaniowy, który będzie niemożliwy do sforsowania i wyniesienia przez złodziei.
Sprawdź naszą kategorię: sejfy domowe
Jaki sejf wybrać?
W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad jego planowaną zawartością i wziąć pod uwagę fakt, że z biegiem czasu jej wartość może rosnąć. Należy zatem uwzględnić wielkość sejfu oraz jego klasę, która określa górną granicę przechowywanych w nim wartości. Warto pamiętać, że jej limit można zwiększyć przez rozbudowanie zabezpieczeń np. o alarm sejfowy. Kolejny ważny parametr to klasa bezpieczeństwa, która jest wyznacznikiem odporności na włamanie. Istotna jest również funkcjonalność półek i zagospodarowanie ewentualnych skrytek np. na broń w sejfie.
Gdzie umieścić sejf?
Po przeanalizowaniu wszystkich wytycznych warto zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy trzymać sejf. Wygodnym rozwiązaniem są modele meblowe, które z powodzeniem można ukryć np.: w biurku czy szafie wnękowej w sypialni. Takie zabezpieczenie jest dyskretne i łatwe w montażu. Z kolei w gabinetach domowych często instaluje się też sejfy wolnostojące zakotwiczone w podłożu, co uniemożliwia ich wyniesienie w razie włamania. Solidnym sposobem ochrony majątku oraz inwestycją na lata jest także sejf podłogowy lub sejf ścienny. Najlepiej zaplanować jego umiejscowienie już na etapie projektowania budynku, ponieważ montaż takiego urządzenia wymaga przygotowania specjalnej wnęki. Nie wszędzie jednak da się zastosować takie rozwiązanie z uwagi na zbyt małą grubość ścian lub podłoża.
Dowiedz się: Gdzie zamontować sejf ścienny?
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
W przypadku sejfu najważniejsza jest jakość – zaawansowane systemy zamków, certyfikaty i zakup u pewnego producenta to podstawa, by czuć się bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z dodatkowych zabezpieczeń, takich jak np. kod przymusu, który umożliwia otwarcie sejfu w trakcie włamania, ale jednocześnie bezgłośnie powiadamia o tym odpowiednie służby. Trzeba pamiętać, że im lepiej zabezpieczymy nieruchomość, tym trudniejsza będzie ona do sforsowania przez włamywaczy.
[1] https://wealth.pl/gfx/wealth/files/raport_zloto.pdf
Przeczytaj również: