W firmach, w których przewożone są duże utargi w gotówce lub tajne akta, konieczny może okazać się zakup sejfu samochodowego. Dzięki jego zainstalowaniu auto zostaje przystosowane do specjalnych celów i skutecznie zabezpiecza mienie przed kradzieżą. Radzimy, na co szczególnie zwrócić uwagę, wybierając sejf lub skrytkę depozytową do samochodu.
Bezpieczny transport gotówki
Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obrotem gotówki, występuje duże ryzyko kradzieży. Firmy stosują wiele zabezpieczeń, jednak często ich piętą achillesową okazuje się przewóz pieniędzy. Wystarczy, że pracownik, który transportuje utarg z punktu handlowego do siedziby firmy, zatrzyma się po drodze na stacji benzynowej lub w sklepie, by mogło dojść do włamania i kradzieży, a tym samym do dużych strat majątkowych. Taka sama sytuacja dotyczy przewozu poufnych dokumentów. Najlepiej, by zarówno gotówka, jak i tajne akta były przechowywane w specjalnych sejfach samochodowych lub w skrytkach depozytowych.
Sprawdź także: sejfy na dokumenty
Jaki sejf samochodowy wybrać?
Na rynku dostępne są modele o różnej wielkości, wyposażeniu czy klasie odporności na włamanie. Wybierając sejf samochodowy, trzeba zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, tak by najlepiej spełniał on swoje zadanie. Istotna jest zarówno jego wielkość, mieszcząca np. walizki kasjerskie, teczki czy sakwy, jak i wnętrze, które może być podzielone np. na wygodne komory. W zależności od potrzeb sejf może być także wyposażony w otwór wrzutowy. Specjalna konstrukcja sejfów samochodowych umożliwia ich trwałe przymocowanie do podłoża. Użytkowanie pojemnika ułatwia jego umiejscowienie w bagażniku, gdzie zwykle znajduje się koło zapasowe. Drzwi sejfów samochodowych są łamane i otwierają się ku górze. Solidnym zabezpieczeniem powinien być także zamek kluczowy wysokiej klasy.
Podatek VAT od bankowozu
Warto wiedzieć, że do niedawna zakup sejfu samochodowego uprawniał właścicieli firm do odliczenia pełnego podatku VAT od zakupu lub leasingu pojazdu specjalnego. Obecnie koszt zakupu bankowozu mogą jednak odliczać wyłącznie firmy, których działalność dotyczy profesjonalnego przewozu gotówki. W przeciwnym razie ulga naliczana jest zgodnie z zasadami ogólnymi[1].
Sejf do samochodu dla myśliwego
Sejf samochodowy nie musi jednak służyć wyłącznie do przewozu gotówki lub dokumentów. Do zainstalowania w pojazdach przystosowane są także specjalne sejfy na broń. Pojemniki te charakteryzują się dużymi rozmiarami mieszczącymi nawet strzelby, solidnym wykonaniem i zamkami motylkowymi. Dzięki takiemu zabezpieczeniu myśliwy lub posiadacz broni ma pewność, że tylko on ma dostęp do sejfu i nawet w razie włamania do samochodu, nie dojdzie do jej kradzieży. Niemożliwe będzie także przypadkowe użycie broni przez osoby nieupoważnione, ponieważ klucz do sejfu ma wyłącznie jego właściciel. Dostępne są różne wielkości i modele sejfów samochodowych na broń, dlatego przed jego zakupem warto przemyśleć planowaną zawartość, a także dopasować pojemnik do modelu pojazdu.
[1] http://serwisy.gazetaprawna.pl/zmiany-w-vat/artykuly/786515,nsa-bankowoz-to-nie-sposob-na-pelne-odliczenie-vat.html
Przeczytaj również: