Pod obrazem, w szafie, za zasłoną? To najpopularniejsze miejsca na ukrycie sejfu. A gdzie można umieścić sejf tak, by samo jego znalezienie stanowiło nie lada zagadkę i potencjalny włamywacz nie dowiedzieli się nawet o jego istnieniu?
Wybór odpowiedniego miejsca na sejf w domu
Właściwa lokalizacja sejfu w domu to kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa Twoich wartościowych przedmiotów. Przed podjęciem decyzji, gdzie schować sejf, warto rozważyć kilka istotnych czynników.
Po pierwsze, miejsce powinno być trudne do znalezienia, ale jednocześnie łatwo dostępne dla Ciebie. Idealnym wyborem może być szafa, szuflada dużej komody lub przestrzeń za obrazem (tu poleca się sejf ścienny).
Po drugie, jeśli przechowujesz w sejfie pieniądze lub ważne dokumenty, warto umieścić go w miejscu, do którego masz łatwy dostęp. Szafa w sypialni lub biurko w gabinecie to doskonałe opcje, które pozwalają szybko otworzyć sejf w razie potrzeby.
Po trzecie, jeśli sejf ma służyć do przechowywania broni, to szczególnie ważne jest, aby znajdował się w lokalizacji niedostępnej dla osób niepowołanych, zwłaszcza dzieci. W takim przypadku warto rozważyć umieszczenie sejfu w osobnym pomieszczeniu lub w szafie z zamkiem.
Po czwarte, jeśli chcesz ukryć rzeczy przed dziećmi, sejf powinien być umieszczony tam, gdzie najmłodszym trudno się dostać. Przykładowo szafa w sypialni albo biurko w gabinecie spełniają to kryterium.
Wreszcie, wybór miejsca ukrycia sejfu powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zabudowę meblową, biurko czy osobne pomieszczenie, najważniejsze jest, aby miejsce to zapewniało maksymalne bezpieczeństwo Twoim dokumentom i wartościowym przedmiotom w razie próby włamania i kradzieży.
Przezorność popłaca
Sejfy najczęściej ukrywa się w dwóch pomieszczeniach – sypialni bądź gabinecie. Dlatego każde inne pomieszczenie (kuchnia, łazienka, piwnica) jest już dla potencjalnego złodzieja nieco mniej oczywiste i do niego uda się później – po bezskutecznym przeszukaniu najbardziej oczywistych miejsc na schowanie sejfu. A takich kilka minut to już dużo – może wrócisz do mieszkania bądź złodzieja wystraszy odgłos samochodu sąsiada na podjeździe. W nietypowych lokalizacjach – łazience, kuchni czy pokoju dziecka można ukryć sejf w typowym miejscu (szafa, obraz) albo w nieco bardziej przemyślanym. Na niektóre z naszych propozycji wielu włamywaczy nigdy by nie wpadło! Oto 7 nietypowych miejsc na umieszczenie sejfu:
1. Pod łóżkiem
Tam najczęściej trzymamy kapcie bądź starą gazetę. A można również skutecznie ukryć sejf, który z łatwością da się przymocować do konstrukcji budynku (np. jako sejf podłogowy). Minusem może być jedynie nieco utrudniony dostęp.
2. W szufladzie ze skarpetami
Równie dobrze jak w szafie sejf można ukryć w szufladzie dużej komody. Pomysł prawie tak prosty jak z szafą, a jednocześnie nieco mniej oczywisty. Zwłaszcza, jeśli faktycznie otoczymy sejf skarpetami.
3. W obudowie wanny
Czy komukolwiek przyszłoby do głowy szukać schowka pod wanną? Przecież tam trzymamy co najwyżej środki chemiczne. I właśnie dlatego to doskonałe miejsce na mały, w pierwszej chwili niewidzialny sejf.
4. Pod schodami
Jeśli dysponujesz klatką schodową z drewnianymi schodami, dobrym miejscem na ukryty sejf domowy jest np. któryś ze stopni – i to zarówno od strony bocznej, jak i samego stopnia. Taką skrytkę trzeba zaprojektować wraz z konstruktorem schodów, by zachować bezpieczeństwo całości konstrukcji.
Sprawdź również: sejfy domowe w Hartmann Tresore
5. W lodówce
Złodziej rzadko kiedy zagląda do lodówki, dlatego przy małej skrzynce, której nie chcemy montować do konstrukcji budynku, można pozwolić sobie na takie nietypową lokalizację. Skrzynkę można też zabezpieczyć wkładając ją do… opakowania po pizzy.
6. W odkurzaczu
Pomysł na ukrycie cennych przedmiotów niewielkiego rozmiaru – do woreczka odkurzacza, który do tego wygląda na sprawnie działający nie zaglądnie na pewno nikt. Trzeba tylko uważać, by przez nieuwagę nie opróżniła go osoba sprzątająca.
7. W kratce wentylacyjnej
Bardzo wygodne miejsce, w którym bardzo łatwo przymocować do konstrukcji budynku mały sejf. Nie musimy wcale korzystać z prawdziwej kratki – wystarczy stworzyć taką, która ją będzie imitować.
Macie inne, oryginalne pomysły na ukrycie sejfu? Zapraszamy do dyskusji. A jeśli chcecie dowiedzieć się, gdzie można w domu schować pieniądze, polecamy ten artykuł.
Przeczytaj:
• Urządzasz mieszkanie? Nie zapomnij o sejfie
• Niewidzialny sejf w Twoim domu? Teraz to możliwe
• Rośnie liczba kradzieży z włamaniem w Polsce. Jak się zabezpieczyć?