Jak złodzieje obserwują domy? Sprawdź, jak się zabezpieczyć!

Jak złodzieje obserwują domy? Sprawdź, jak się zabezpieczyć!
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Złodzieje często obserwują nasze mieszkania i domy, czekając na właściwy moment, kiedy będą mogli swobodnie je splądrować. Dowiedz się, w jaki sposób złodzieje mogą obserwować Twój dom i sprawdź, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i zminimalizować ewentualne straty materialne.

Jak działają złodzieje? Sprawdź okna i drzwi

Spróbujmy choć zbliżyć się do tego, jak złodzieje obserwują mieszkania i jak postępują. To nie przez drzwi włamywacze najczęściej dostają się do naszych mieszkań i domów, lecz przez okna. Nawet jeśli wyjeżdżamy w czasie upałów, lepiej nie zostawiać ich rozszczelnionych, bo ich otwarcie to zaledwie kilka sekund pracy dla złodzieja. Rabusie obserwują też zabezpieczenia stosowane do ochrony okien przed niepożądaną ingerencją.

Podobnie jest z drzwiami balkonowymi. Najlepsze zabezpieczenie dają rolety zewnętrzne, chociaż mają też pewien minus – zaciągnięte pozwalają złodziejowi plądrować mieszkanie w sposób całkowicie niezauważony przez sąsiadów.

Może Cię zainteresować:  Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem? Poznaj nasze porady!

Jak złodzieje obserwują mieszkania? Obecność domowników

Mieszkanie, w którym przez kilka dni nikogo nie ma, to łakomy kąsek dla złodziejów. Mają więcej czasu nie tylko na to, by dokładnie przeszukać dom, ale również na to, by później sprzedać ukradzione „fanty”, których właściciel nawet nie zaczął jeszcze szukać. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu symulującego naszą obecność na wypadek, gdyby ktoś obserwował nasz dom.

Nowoczesne technologie proponują nam różne rozwiązania. Ciekawą opcją jest wideodomofon, który pozwala na łączenie się poprzez Skype’a z telefonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy udawać, że „siedzimy” w domu, nawet kiedy jesteśmy na zagranicznych wakacjach. Inną opcją jest elektronicznie (i zdalnie) zarządzane oświetlenie, które uruchamiać można również przez telefon. Na rynku dostępne są też rozwiązania zarządzające oświetleniem czy podnoszeniem rolet w zależności od pogody.

Dość prostą opcją jest zakup włącznika czasowego do gniazdka (za kilkanaście złotych) i ustawienie go tak, by np. codziennie między 18:00 a 21:00 włączał się telewizor.

Nie wolno zapominać również o takich szczegółach jak odbieranie poczty – w dobie wszechobecnych ulotek bardzo łatwo jest zauważyć, że nikogo nie ma w domu, bo ze skrzynki wprost wysypują się ulotki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie informacji o tym, że sobie takiej korespondencji nie życzymy bądź poproszenie sąsiadów o opróżnianie skrzynki.

Jakie domy wybierają złodzieje? Zwróć uwagę na kosztowności

Nawet najlepsze zabezpieczenia i alarmy nie są w stanie w 100% powstrzymać złodzieja przed wtargnięciem do naszego domu lub mieszkania. Dlatego nawet mając ultra nowoczesne rozwiązania, warto również zabezpieczyć kosztowności i ważne dla nas dokumenty w sejfie. Do wyboru jest wiele opcji – od sejfów meblowych, poprzez sejfy rurowe, podłogowe czy nawet po podwójne sejfy z ukrytą skrytką. Ważne, by sejf odpowiednio zamontować i nie popełniać przy tym typowych błędów.

Przed planowanym włamaniem rabusie mogą nawet obserwować styl życia, jaki prowadzą domownicy. Na tej podstawie chcą ocenić, czy w mieszkaniu znajdą jakieś wartościowe rzeczy. Polecamy więc zwracać uwagę na osoby postronne, czy ktoś obserwuje mój dom bądź mieszkanie.

Warto pamiętać, że złodziej – myśląc, że w domu są cenne przedmioty – nie zrezygnuje z poszukiwań. Zwłaszcza gdy wie (bądź podejrzewa), że mieszkańcy są na wakacjach. Niestety często dochodzi wtedy do zniszczenia mienia, bo złodziej nie dba o to, w jakim stanie zostawi mieszkanie. W efekcie zniszczenia mogą nawet przewyższać wartość utraconych kosztowności.

Ciekawym rozwiązaniem, które można tu zastosować, są dwa sejfy domowe. Jeden z nich umieszcza się w bardziej oczywistym miejscu (np. w szafie w sypialni) i wkłada do niego mniej ważne kosztowności (bądź nawet dobrze wykonane atrapy). Dopiero w drugim, dobrze ukrytym sejfie trzymamy to, co naprawdę chcemy ukryć przed złodziejami. Innym rozwiązaniem jest sejf z podwójnym dniem. Najczęściej są to sejfy do zabudowy (sejfy ścienne), które mając ukryty schowek, pozwalają oszukać złodzieja.

Nie ma 100-proc. skutecznej metody zabezpieczenia mienia w domu czy mieszkaniu. Również nie dowiemy się wszystkiego w kwestii, jak działają włamywacze. Dlatego zastosowanie kilku rozwiązań, a przede wszystkim dobrze ukryty i zabezpieczony sejf daje największe szanse na to, że nasze mienie pozostanie nienaruszone.

Poznaj sposoby zabezpieczenia pieniędzy w domu.

Sprawdź również:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami