Obsługa sejfu nie należy do skomplikowanych czynności. Producenci udostępniają instrukcje zawierające odpowiedzi na wiele pytań. Niekiedy jednak popełniamy błędy, które mogą skutkować nieprzewidzianymi wydatkami, a nawet utratą zabezpieczonych kosztowności. Jakich pomyłek należy unikać?
Pomyłka przy wprowadzaniu kodu to niemal automatyczne skojarzenie z nieumiejętnym korzystaniem z sejfu. Podanie nieprawidłowego ciągu cyfr wcale nie musi być kosztownym błędem. Wprawdzie drzwi sejfu pozostają zamknięte, ale po chwili możesz ponowić próbę otwarcia. Możesz przypomnieć sobie, odnaleźć czy skorygować szyfr. W większości zamków elektronicznych po trzeciej nieudanej próbie z rzędu, zamek przechodzi w tzw. tryb opóźnienia. W takiej sytuacji, trwającej nawet do kilku minut, nie ma możliwości wprowadzenia kodu. Potwierdzeniem tego będzie sygnał dźwiękowy, który zabrzmi po naciśnięciu dowolnego przycisku. Niekiedy o trwającej blokadzie informuje wyświetlacz zamka – wówczas włączają się migające lub stale świecące diody. Konsekwencje wprowadzenia niepoprawnego kodu nie są więc poważne pod warunkiem, że przypomnimy sobie szyfr. Znacznie bardziej kosztowne okazują się błędy popełniane podczas innych czynności.
Zmiana kodu
„Zmienię fabryczny kod na łatwiejszy do zapamiętania. W ten sposób ograniczę problem z ewentualnymi pomyłkami przy wprowadzaniu kodu” – takie myśli towarzyszą niejednemu użytkownikowi sejfu. Jednak trzeba być przy tym bardzo dokładnym i postępować ściśle według instrukcji obsługi zamka. Dlaczego? Jeśli przeprowadzimy tę procedurę w pośpiechu, niestarannie albo, co gorsza, przy zamkniętych drzwiach sejfu, możemy doprowadzić do zablokowania zamka nieznanym kodem. Wtedy konieczne jest awaryjne mechaniczne otwarcie sejfu oraz wymiana zamka, co oznacza znaczne koszty. Dlatego pamiętajmy – sejfy nie lubią pospiechu.
Czytaj również: Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków
Klucz do ochrony
Niektórzy klienci nie są zainteresowani sejfami, które trzeba otwierać za pomocą kodu elektronicznego czy szyfru. Dla takich osób najlepszym wyborem jest zamek na klucz. To solidna, a jednocześnie najtańsza forma zabezpieczenia sejfu.
Samo korzystanie z takich zamków nie jest problemem. Poważne konsekwencje może jednak mieć nieroztropne zachowanie użytkownika. Za takie należy niewątpliwie uznać przechowywanie klucza w niedostatecznie zabezpieczonym miejscu. Takie działanie zwiększa ryzyko, że klucz dostanie się w niepowołane ręce, a tym samym nastąpi utrata wszystkich lub części przedmiotów przechowywanych w sejfie. Nawet gdy zawartość sejfu pozostanie nienaruszona, trzeba się przygotować na opłatę za wydanie nowego klucza przez producenta. Jeśli klucz został skradziony, należy koniecznie wymienić zamek wraz z pozostałym kluczem.
Zobacz również: Depozyt w banku czy domowy sejf – co lepiej wybrać?
Bezpieczeństwo w podróży: sejf w pokoju hotelowym – czy można mu ufać?
Pozorne okazje
Co tanie, to drogie – ta zasada znana jest również na rynku sejfów. Przekonują się o tym klienci, którzy chcą zaoszczędzić i decydują się na zakup sejfu z drugiej ręki lub innego, podejrzanego źródła. Niska cena przyciąga, ale oznacza częściowe zużycie sprzętu i większą podatność na różnego rodzaju usterki. Warto zatem pamiętać, że usunięcie ewentualnej awarii, konserwacja bieżąca czy wymienienie wadliwych elementów w ramach gwarancji nie będzie wówczas możliwe. Dlaczego? Bo przysługuje ona tylko pierwszemu nabywcy.
Decydując się na zakup sejfu z odsprzedaży należy również wziąć pod uwagę motywacje sprzedającego. Niewykluczone, że ktoś chce pozbyć się sprzętu, który został wcześniej uszkodzony, np. w wyniku pożaru, próby włamania czy działania wody. Takie wypadki znacznie osłabiają konstrukcję sejfu, a ślady po nich często ciężko wychwycić, jeśli nie jest się specjalistą. Nie musi to oznaczać od razu problemów z bezpieczeństwem, jednak te mogą pojawić się dopiero z czasem.
Przeczytaj jeszcze artykuł o zakupie sejfu w markecie budowlanym.
Sejf powinien być trudną do sforsowania barierą dla złodzieja czy postronnej osoby. Producenci wdrażają więc kolejne nowoczesne rozwiązania, aby poziom zabezpieczeń był jak najwyższy. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej innowacyjne pomysły nie zapewnią odpowiedniej ochrony, jeśli użytkownik nie będzie z nich umiejętnie korzystać.