Decydując się na zakup broni palnej musisz zadbać o jej należyte zabezpieczenie. Broń to nie zabawka, to niebezpieczne przedmioty, których bezpieczne przechowywanie leży w Twoim najlepszym interesie, zarówno prawnym, jak i finansowym. Przyjrzyjmy się, jak do tego podejść.
Podstawa prawna
Do niedawna przechowywanie broni regulowało Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2000 roku, w myśl którego broń trzymać można było w stalowej szafie wyposażonej w zamek z dowolnym atestem. Dowolnym, a zatem nawet wydanym przez producenta tego zamka, w efekcie czego literę prawa spełniać mogła dosłownie każda stalowa szafka w taki zamek wyposażona. Wyobraźmy sobie zatem kolekcję broni palnej zamkniętą w szafce BHP z zamkiem cylindrycznym. Zgroza, prawda?
Wraz z postępującą europeizacją prawa krajowego także i w tym zakresie nastąpiła zmiana. W r. 2014 Minister Spraw Wewnętrznych wydał rozporządzenie (w aktualnym brzmieniu obowiązuje od 21. stycznia 2021 r.), w którym na posiadaczy broni i amunicji nałożono obowiązek stosowania szaf w klasie bezpieczeństwa S1 wg europejskiej normy EN 14450. Dzięki temu kupując szafę oznaczoną certyfikatem masz pewność nie tylko, że spełniasz wymagania prawne, ale i jesteś pewien tego, wedle jakich założeń jest zbudowana.
Dowiedz się o tym więcej: Nowa szafa na broń zgodna z rozporządzeniem MSW
S1 – co to za klasa?
Klasa S1 jest najbardziej podstawową, jaka funkcjonuje na polskim i europejskim rynku. Nie wdając się w szczegóły techniczne, w praktyce sejfy posiadające tę klasę zbudowane są z pojedynczej stalowej płyty, przeważnie o grubości 3 mm. Na wyposażeniu takiego sejfu znajduje się zamek kluczowy, szyfrowy mechaniczny lub elektroniczny, który również musi posiadać klasę wg europejskiej normy EN 1300. Konieczne jest także zakotwienie sejfu na stałe do podłogi lub ściany, sejfy w klasie S1 mają fabrycznie otwory montażowe w podłodze i ścianie tylnej. Warto pamiętać, że z racji przeznaczenia sejfy na broń są z reguły wysokie, więc dodatkowe kotwienie do ściany dodaje sejfowi stabilności.
A może coś lepszego?
Jak powiedziano w poprzednim akapicie, klasa S1 stanowi najbardziej podstawowe zabezpieczenie dostępne na rynku. Tymczasem dostępne są sejfy w klasach znacznie lepszych, zapewniających wyższy poziom zabezpieczenia przed włamaniem, a nawet przed pożarem. Dlaczego warto się tym zainteresować?
Broń, amunicja czy akcesoria do jej konserwacji, to przedmioty kosztowne. Kilka jednostek broni, amunicja, lunety, noktowizory, wycior, chemia do konserwacji, lornetka, czy nawet odzież myśliwska to wydatek rzędu kilkunastu, a nierzadko i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Włamanie i utrata zawartości sejfu oznacza właśnie taki wydatek, jeśli dalej chcesz uprawiać strzelectwo. Sprawa ma się jeszcze gorzej, jeśli jesteś kolekcjonerem i broń w Twoich zasobach to egzemplarze rzadkie, niepowtarzalne. Odbudowanie takiej kolekcji może okazać się trudne, jeśli nie niemożliwe, dlatego warto wziąć pod uwagę zakup sejfu w klasie antywłamaniowej 0 lub I, są to urządzenia ciężkie, trudne do sforsowania. Wybór sejfu posiadającego dodatkowo atut ognioodporności uczyni z niego uniwersalne urządzenie, w którym możesz trzymać nie tylko broń, ale i gotówkę czy dokumenty.
Czy myślisz o zakupie sejfu w supermarkecie? Sprawdź, czy warto.
…i ładniejszego?
Klasyczny sejf na broń nie przedstawia wartości estetycznej, to stalowy prostopadłościan o jednolitym kolorze proszkowego lakieru, a jedynym elementem rzucającym się w oczy jest okucie zamka. Będąc myśliwym, a tym bardziej kolekcjonerem, być może chciałbyś, by Twoja broń stanowiła element dekoracyjny komponujący się z wymarzonym i pieczołowicie urządzonym salonem. Nic nie stoi na przeszkodzie! Popularne stają się sejfy na broń ze szkłem pancernym. Możemy także wykonać sejfy w pełni stalowe, ale z indywidualnym motywem myśliwskim na drzwiach i drewnianym, podświetlonym i indywidualnie zaprojektowanym wnętrzem. Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swoich pomysłach, a chętnie pomożemy Ci znaleźć to, czego szukasz.
Zobacz również:
- Panic room – czym jest pomieszczenie bezpieczne?
- Twój pierwszy sejf – 5 wskazówek, które warto znać
- Przechowywanie broni i substancji niebezpiecznych zgodnie z przepisami