Duży wybór sejfów sprawił, że coraz częściej na jego zakup decydują się osoby prywatne, dla których ważnym kryterium wyboru jest cena. Nie trzeba bowiem wydawać majątku, by wyposażyć dom w solidny i odporny na działania złodzieja sejf. Warto jednak unikać najtańszych modeli, których jakość nie została potwierdzona certyfikatami. Radzimy, na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy wybieramy przystępny cenowo sejf do domu.
Uniwersalny sejf do domu
Klienci, którzy szukają uniwersalnego sejfu do użytku prywatnego w atrakcyjnej cenie, zwykle potrzebują zabezpieczenia, które uchroni zawartość przed kradzieżą, a także zniszczeniem np. w pożarze. Warto wybierać takie modele sejfów domowych, które łączą w sobie funkcję antywłamaniową z ognioodporną. Jeżeli dysponujemy ograniczoną przestrzenią np. w małym mieszkaniu, warto poszukać na rynku antywłamaniowych sejfów ognioodpornych o kompaktowej budowie i wadze ok. 100 kg +. Wybierając odpowiedni model, kierujmy się jednak nie tylko jego ceną i gabarytami, ale przede wszystkim klasą i solidnością wykonania. Najtańsze kasetki są na tyle lekkie, że bez problemu mogą zostać wyniesione przez złodzieja bez konieczności otwierania ich na miejscu. Tego rodzaju zakup podyktowany oszczędnością nie gwarantuje więc żadnego zabezpieczenia. By inwestycja w sejf faktycznie się opłaciła, musi on spełniać kilka wymogów.
Przeczytaj również: Nie tylko gotówka, czyli 7 rzeczy, które warto przechowywać w sejfie
Po pierwsze bezpieczeństwo
Przede wszystkim klasa bezpieczeństwa sejfu powinna odpowiadać normie PN-EN 1143-1. Jest to ważny parametr, który określa limit wartości deponowanych w sejfie przedmiotów i informuje, jak bardzo pojemnik jest odporny na działanie różnych narzędzi podczas próby otwarcia go przez złodzieja. Warto więc kierować się zasadą, że im cenniejsze przedmioty chcemy chronić w sejfie, tym wyższą klasę modelu powinniśmy wybrać. Niezwykle istotna jest także odporność na wysokie temperatury wg normy PN-EN 1047-1 określającej czas, przez który zawartość sejfu będzie odporna na działanie pożaru, co jest szczególnie ważne w przypadku przechowywania ważnych i niemożliwych do odtworzenia dokumentów, dzieł sztuki, backup’ów danych cyfrowych czy pamiątek rodzinnych. Ważne, by te właściwości były potwierdzone certyfikatami, a także uznane przez renomowanych ubezpieczycieli, co stanowi potwierdzenie jakości sejfów i skuteczności zabezpieczeń.
Waga i gabaryty sejfu
Poza ceną istotna jest także waga sejfu, sposób jego montażu, rodzaj zastosowanych zamków i wyposażenie. Wszystkie te parametry wpływają na ostateczną cenę sejfu. Do wyboru mamy bowiem kompaktowe modele montowane w meblach, ciężkie sejfy wolnostojące, a także sejfy ścienne i podłogowe. Egzemplarze do montażu w ścianach lub podłodze powinny być jednak zaplanowane już na etapie projektowania domu, ponieważ ich późniejsza instalacja wymaga dodatkowych nakładów i przeprowadzenia prac budowlanych związanych z przygotowaniem specjalnej wnęki w ścianie, czy otworu do osadzenia w podłoże.
Spodoba Ci się także: Budujesz dom? Pomyśl o sejfie!
Zamek do sejfu
Warto przemyśleć, jak chcemy na co dzień obsługiwać nasz sejf. Najtańszym, ale i najmniej wygodnym rozwiązaniem jest zwykły zamek kluczowy. Ale kupując sejf wyposażony w taki zamek nieuchronnie będziemy musieli zmierzyć się z pytaniem, gdzie ukryć klucz do sejfu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja mechanicznych i elektronicznych zamków szyfrowych, ale one z kolei wymagają zapamiętania kodu. Tu z pomocą naszym dylematom przychodzi technologia – możemy dziś stosować w sejfach zamki biometryczne na odcisk palca, a także otwierać sejf z komórki przy użyciu technologii bezpiecznej jak online banking.
Zobacz: Po co sejf w domu inteligentnym?
Na koniec
Planując budżet na sejf, warto przemyśleć także dodatkowe zabezpieczenia dla niego, np. w postaci alarmu czy niestandardowego wyposażenia lub wyglądu. Niekiedy obok funkcji, takich jak ochrona przeciwwłamaniowa czy przeciwpożarowa, niezwykle istotny jest także wygląd i design sejfu, który przecież będzie służył nam przez lata.
Nie wiesz, gdzie ukryć w domu gotówkę? Poznaj kilka naszych pomysłów w innym tekście.
Sprawdź: sejfy domowe w Harmann Tresore